Original Men watch Pierre Cardin PCX8222G27!
Silver Pierre Cardin watch with Quartz: Battery, Analog display, Stainless Steel case and Stainless Steel wristband.
The Pierre Cardin PCX8222G27 watch is the perfect gift for Men
Features, Specifications and Description of the Pierre Cardin Gift Set Watch & Wallet & Pen PCX8222G27
| Closure | Pin Buckle |
| Gender | Men |
| Main color | Silver |
| Shipment includes | Watch box |
| Style | Fashion |
| Wrist circumference (max.) | 230mm |
| Wristband material | Stainless Steel |
| Wristband color | Black |
| Power reserve | No automatic |
| Strap connecting width | 20mm |
| Display color | Black |
| Glass | Mineral Glass |
| bezel | none |
| Case height | 11mm |
| Case length | 43mm |
| Case width | 43mm |
| Facing | None |
| Case material | Stainless Steel |
| Case color | Black |
| Functions | No Extra Function |
| Water resistance | 0 ATM |
| Display format | Analog |
| Clockwork | Quartz: Battery |
| Shipment includes | None |
| Style | Bifold |
| Outfit | 3 Card & Slide Pockets, 1 Bank Note Pocket |
| Inner material | Leatherette |
| Inner color | Black |
| Outer material | Leatherette |
| Outer color | Black |
| Point Size | approx. 0,4 mm |
| Mecanism | Removable Cap |
| Ink Color | Black |
| Color | Black |
5031267049070
| Weight | 0.150 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Brand | |
| Type | |
| Gender | |
| Color | |
| Clockwork | |
| Display format | |
| Water resistance | |
| Functions | |
| Case color | |
| Case material | |
| Facing | |
| Case width | |
| Case length | |
| Case height | |
| Bezel | |
| Glass | |
| Strap | |
| Display color | |
| Power reserve | |
| Wristband color | |
| Wristband material | |
| Closure | |
| Wrist circumference (max.) | |
| Style | |
| Shipment includes | Watch box |
| EAN | 5031267049070 |

















Reviews
There are no reviews yet.